Baskicko mojimi očami. (Fotogaléria)

Autor: Vlaďa Bolješiková | 4.4.2007 o 15:52 | Karma článku: 11,00 | Prečítané:  4745x

Môj priateľ bol nedávno navštíviť nášho kamaráta Gorku v Baskicku a priniesol niekoľko zaujímavých fotiek a nových informácií o stave španielsko-baskického konfliktu. Gorka je baskický separatista, ktorého poznáme už štyri roky a odvtedy nás pravidelne, pri našich občasných cestovateľských stretnutiach informuje o svojej krajine, jej histórii, zvykoch, tradíciách a tak v nás postupne rastú sympatie k tomuto národu.

Pelota Vasca (Národný šport Baskov)Pelota Vasca (Národný šport Baskov)www.fipv.net

     Baskicko je hornatá krajina, ktorej štyri provincie sa nachádzajú v Španielsku a rozlohou podstatne menšia časť, tri provincie, je na území Francúzska. Za historickú oblasť, kde baskická kultúra tiež žije sa považuje aj územie bývalého kráľovstva Navarra, ktoré má  dnes svoju “malú” autonómiu v rámci Španielska. Baskicko je krajina s množstvom prírodných krás, moderných miest a malebných dediniek. Je to zároveň  najprosperujúcejší región celého Španielska. V rámci celého polostrova je tu najdivokejšie počasie.

     Baskovia sú jeden z najstarších národov v Európe a ich unikátny jazyk, ktorý sa v súčasnosti teší veľkej renesancii, je najstarším európskym jazykom. Nepatrí do žiadnej jazykovej skupiny a jeho pôvod nie je dodnes úplne jasný. Kultúra Baskov je odlišná od španielskej a francúzskej aj v mnohom inom. Už len výzorom Baska spoznáte takmer okamžite, má oveľa drsnejšie črty, bledšiu pokožku, tmavé vlasy, často býva zarastený a nepotrpí si na aktuálny módny image. Je oveľa pochmúrnejší, uzavretejší a v jeho očiach vidieť akúsi zvláštnu ostražitosť.

     Baskovia  majú aj svoje tradičné športy, spomedzi nich je najpopulárnejšia „Pelota Vasca“, čo je vlastne akoby squash hraný s obrovskými drevenými pálkami v tvare zobáku, ešte presnejšie v tvare veľkej naberačky alebo lyžice, s ktorou odpaľujú tvrdú loptičku o stenu. V druhej variante sa používajú len holé ruky hráčov. Ide naozaj o skvelé divadlo. Ďaľším národným športom je preťahovanie lana medzi mužskými tímami. Tento šport má svoju vlastnú ligovú súťaž. Veľkú tradíciu má na tzv. „fiestas“ i tradičná súťaž v rúbaní dreva na čas. Drevorubač bosými nohami stojí na guľatine, musí udržať balans a zároveň prudkými údermi štiepi kmeň stromu na polovicu. Ide o veľmi náročný a nebezpečný šport.

     Mnoho sa v tejto krajine zmenilo najmä po smrti generála Franca v roku 1975, ktorý vyslovene popieral akékoľvek kultúrne prejavy Baskov. Zákonom bolo zakázané používať Euskaru (baskický jazyk) a Franco zároveň oslaboval identitu tohto národa ekonomickým podporovaním migrácie španielskeho obyvateľstva do tejto oblasti.

     Po rokoch neustálych sporov, ktoré sa prejavovali bombovými útokmi separatistických organizácií, ETA minulý rok vyhlásila prímerie so španielskou vládou a zároveň navrhla dialóg. Dúfajme, že naozaj prebehne. Po tomto zakopaní vojnovej sekery je situácia v krajine veľmi pokojná a hlavné mesto Vitoria-Gasteiz si užíva prebúdzajúcu sa jar. Viac Vám už povedia fotky. A napokon otázka do diskusie: Aký je Váš názor na baskický nacionalizmus?

 

Panoramatický snímok na ráz baskickej krajiny (Jazerá Uribarri-Ganboa)

Pohľad na jazrá Uribarri-Ganboa z dedinky Gebara

 

 

 Uribarri-Ganboa

 

Playa Sopelana neďaleko mesta Bilbao

Playa Sopelana neďaleko mesta Bilbao

 

Museo Guggenheim, Bilbao

CIMG1122.JPG

 

Dievča v uliciach Vitorie-Gasteiz

Dievča v uliciach Vitorie-Gasteiz

 

Vitoria-Gasteiz, pohľad na staré mesto

Vitoria-Gasteiz, pohľad na staré mesto

 

Náš priateľ Gorka pred jedným z pro-independentistických rockových klubov vo Vitorii

Gorka pred rockovým klubom vo Vitorii 

 

Hlavný portál gotickej katedrály vo Vitorii-Gasteiz

Hlavný portál Santa Maria Katedrala

 

Fotografie: Igor Cvečka

Odporúčam tieto novšie filmy o Baskicku:

Pelota Vasca, r. Julio Medem, 2003 (dokument)

El Lobo, r. Miguel Curtois, 2004 (hraný film)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?