Kto by nemal rád poľské filmy?!

Autor: Vlaďa Bolješiková | 21.3.2007 o 18:40 | Karma článku: 4,70 | Prečítané:  1124x

Vzhľadom k tomu, že momentálne nežijem na Slovensku, nemám prehľad aké filmy sa hrajú na filmových festivaloch, ale dúfam, že aj tie poľské sa tam vyskytujú, ak nie, veľká škoda pre slovenských divákov. Jeden z najzaujímavejších filmov, ktoré som v poslednej dobe videla je satira (spoločenská, miestami aj politická) Deň Blázna (Dzien Swira), natočená v roku 2002 režisérom Marekom Koterskim. Nazerané z iného uhla pohľadu je to vynikajúca komédia, ktorej pridanou hodnotou je, že si na konci uvedomíte ako ste sa 90 minút vlastne smiali sami na sebe.

 filmpolski.pl

Zažívame jeden deň zo života depresívneho učiteľa literatúry, žijúceho vo Varšave, trpiaceho rôznymi komplexami a psychickými chorobami. Proste život blázna. Ale blázna, ktorý vzbudzuje nevídané sympatie.

Príbeh starnúceho muža, okolo päťdesiatky, ktorý mal ideály presne tak ako ja aj ty, keď bol mladý, keď bol prijatý do „básnickej školy“. Päť rokov školy, stovky strán, mladosť zabitá v knižniciach a potom chudoba a sklamanie, beznádej, staroba a zmätok v hlave. Adam sa celý život o niečo snaží. Dostane sa na prestížnu školu, nachvíľu zažíva slastný pocit akoby sa dotýkal nebies. Stane sa učiteľom na gymnáziu, kde vyučuje literatúru, ale žiaci na neho doslovne serú. Matka mu vyčíta, že nepokračoval ďalej v doktorandskom štúdiu. Jedno neúspešné manželstvo má za sebou a stále dúfa, že stretne svoju prvú lásku Elu a všetko sa začne odznova. Nie je to hlupák, vie že sa tak nestane!

Ústrednú postavu stvárnil kultový poľský herec Marek Kondrat, ktorý je na plátne prítomný celých 90 minút filmu a aj napriek tomu ani chvíľu nenudí. V jeho postave, aspoň niektorou z jeho vlastností, je zachytený hádam každý z nás. Koterski však jeho vlastnosti zámerne posúva do extrému, preháňa, nie však bezúčelne...Poukazuje na to, aká „extrémna“ situácia je v hrdinovej krajine, v meste, v hlave. Adam je precitlivený na niektoré javy, charakteristické pre veľkomestá a sídliská. Vadia mu (veď komu nie?) neodpratávanie hovien po psoch, hlúpy susedia s hlúpymi názormi, hysterické ženy a ich klebety a magazíny…

Tento film dokonale reflektuje postkomunistickú realitu našich krajín a hodnoty, ktoré vyznávame.

Voľným pokračovaním Dňa blázna je aktuálny Koterskeho film Všetci sme Kristusmi (Wszyscy jestesmy chrystusami, 2006), ktorý som všask zatiaľ nevidela.

Odporúčam aj tieto novšie poľské filmy:

Svadba (Wesele, r. Wojciech Smarzowski, 2004)

Ja som (Jestem, r. Dorota Kadzierawska, 2005)

Môj Nikifor (Muj Nikifor, r. Krysztof Krause, 2004)

Milenci z Marony (Kochankowie z Marony, r. Izabella Ciwinska, 2005)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?